Вход

Очи и стрес: Може ли стресът да повлияе на зрението ви?

Jakub Odcházel, DiS.

Медицински прегледано от Jakub Odcházel, DiS., Главен оптик, на 3. 12. 2024. Създадено от Lentiamo

Знаете ли, че стресът всъщност може да повлияе на зрението ти? Наистина е така! Когато сме под стрес, кръвното ни налягане може да варира, а тялото ни отделя хормони, които свиват кръвоносните съдове, включително тези в очите.

Това може да доведе до замъглено зрение, напрежение в очите и дори главоболие. Освен това, стресът може да влоши съществуващи проблеми със зрението, като синдром на сухото око и глаукома.

В тази статия ще разгледаме различните видове дискомфорт в очите, които могат да бъдат причинени от стрес, ще изброим симптоми, както и краткосрочни и дългосрочни възможни решения.

Каква е връзката между очите и тревожността?

Изследванията показват, че има връзка между зрителния дискомфорт и различни форми на стрес, включително тревожност, общ стрес, хиперстимулация и емоционално изтощение.

В резултат на стрес и тревожност, тялото ни изпада в състояние на напрежение и започва да изпраща сигнали, които не бива да игнорираме. Тези сигнали често се проявяват и чрез зрението ни.

Стресът, всъщност, предизвиква трудности за цялата ни имунна система. При продължително състояние на тревожност и нервност, кръвообращението се забавя, което води до намален приток на кислород към тъканите и затруднено изчистване на токсините.

Намаленият кръвен поток към очите може да причини множество зрителни проблеми. Освен това, типичните физически реакции по време на стрес, като стягане на лицевите мускули и лош сън, също са свързани с проблеми със зрението, предизвикани от тревожност.

Прочете повече, за да разберете какви са те.

Как стресът влияе на очите ти

Стресът може да повлияе на зрението ни по много начини. С помощта на експертите на Lentiamo анализираме най-често срещаните:

Замъглено зрение

Зрителното увреждане, предизвикано от стрес, като замъглено зрение, може значително да влоши качеството на живот. То често се свързва с физиологичните ефекти на стреса върху тялото, включително промени в кръвния поток и нивата на хормони. Определянето на причините е от ключово значение, особено ако дискомфортът е хроничен и не е свързан с познати зрителни проблеми като късогледство, далекогледство, астигматизъм или пресбиопия.

Напрежение в очите

Това състояние може да бъде причинено от продължителни периоди на физически или емоционален стрес, които водят до напрежение и умора в очите. Правилната почивка, релаксация и упражнения за очи могат да облекчат симптомите и да предотвратят синдрома на напрежението в очите.

Сухота или сълзене на очите

Очният дискомфорт, причинен от стрес, може да се прояви като сухота или прекомерно сълзене на очите. Тези симптоми често са резултат от повишена активност на симпатиковата нервна система и нарушено производство на сълзи. Управлението на нивата на стрес и подходящото лечение на основните причини могат да облекчат тези симптоми и да подобрят здравето на очите.

Мускулни потрепвания

Често срещано явление, свързано със стреса, е неволното свиване на мускулите около очите. Това състояние, известно като миокимия на клепача, може да бъде предизвикано от тревожност, умора и дори консумация на кофеин. Въпреки че обикновено е безобидно, постоянното потрепване на очите може да изисква медицинска помощ.

Светлочувствителност

Също позната като фотофобия, предизвикана от стрес, това явление може да бъде провокирано от различни фактори – емоционални, физически или от околната среда. Правилната диагностика и справяне със симптомите са от съществено значение за облекчаване на състоянието и подобряване на качеството на живот.

Тунелно зрение

Това състояние се проявява, когато възприятието на човек стане ограничено и стеснено в резултат на стрес. То може да доведе до намалена способност за обработка на информация и вземане на правилни решения.

Замътеност в очите

Появата на плуващи мътнини, които изглеждат като малки петна или точки в зрителното поле, понякога също се свързва със стрес. Това явление се случва, когато желеподобната субстанция във витреуса (стъкловидното тяло) се дегенерира, променя плътността си и образува различни формации.

В повечето случаи плуващите мътнини не изискват лечение и изчезват сами от зрителното поле. Ако са постоянни или внезапно увеличават интензивността си, препоръчва се консултация със специалист.

Главоболие

Механизмите, свързващи стреса с главоболието, са разнообразни и сложни. Установено е, че стресът може да предизвика поредица от събития, водещи до развитие на главоболие и очни мигрени. Правилната хидратация, добрата стойка и подходящите медикаменти са добри начини за справяне с епизодични прояви.

Но ако често страдате от главоболие, е препоръчително да направите задълбочено изследване с медицински специалист.

Може ли стресът да причини кръвясали очи?

Стресът наистина може да бъде фактор, допринасящ за зачервяване на очите, макар и най-често по индиректен начин.

На първо място, вероятно ще се запитаме: защо очите ни стават „кръвясали“? В случаите, когато окото е раздразнено или подложено на прекомерно натоварване, кръвоносните съдове в зоната се разширяват, за да улеснят подобряването на притока на кръв..

Tази физиологична реакция е естествен защитен механизъм на окото и е причина за характерния червеникав вид на засегнатото око.

Когато сме стресирани, притеснени, недобре отпочинали и уморени, очите ни могат да се зачервят в резултат на тези състояния. В други случаи това явление може да възникне по други причини. За да научите повече, прочетете нашата подробна статия за синдрома на зачервените очи.

Може ли стресът трайно да увреди очите ви?

Обикновено не. Успокояващо е да отбележим, че по-голямата част от зрителните проблеми, предизвикани от стрес, са временни и се оправят, когато се приложат техники за релаксация. Въпреки това, продължителният психически стрес може да има неблагоприятно въздействие върху здравето на очите, водещо до изкривявания в зрението и дори потенциална загуба на зрение.

Човек със затворени очи, държащ главата си

Необходимо е да приоритизирате управлението на стреса и практиките за самогрижа, за да намалите негативните ефекти на стреса върху тялото.

Потърсете професионален медицински съвет, ако изпитвате постоянни или тежки зрителни нарушения, дори когато са предизвикани от стрес. Вашият очен специалист ще ви предостави правилните съвети за облекчаване на дискомфорта и предотвратяване на възможни усложнения.

Какво можете да направите, за да избегнете проблеми със зрението, свързани със стреса?

За да предотвратите зрителни проблеми, свързани със стреса, има няколко лесни метода, които можете да изпробвате. С тяхна помощ можете значително да намалите риска от развитие на такива проблеми и да поддържате оптимално здраве на очите. В много случаи ще усетите техните ползи доста бързо.

Ето топ препоръките на специалистите от Lentiamo за избягване на зрителни проблеми, свързани със стреса:

Правете редовни почивки

Уверете се, че правите редовни почивки от дейности, които натоварват ума и тялото ви. Изследвания показват, че кратки почивки всеки час облекчават физическата и умствената умора, като ви позволяват да се върнете към задачите си с нов фокус и енергия. Освен това, те могат да помогнат за предотвратяване на бърнаут и намаляване на риска от хронични стресови състояния.

Използвайте очила с филтър за синя светлина

Като намаляват количеството синя светлина, достигаща до очите, очилата с филтър за синя светлина могат да облекчат дискомфорта, свързан с продължителна работа пред екран. Това също така ще подобри качеството на съня ви, а оттам и потенциално ще намали нивата на стрес през деня.

Практикувайте техники за релаксация

Дълбокото дишане, медитацията или йогата могат да помогнат за намаляване на стреса. Чрез бавно и дълбоко дишане активирате релаксационния отговор на тялото, понижавате кръвното налягане и пулса, подобрявате храносмилането и укрепвате имунната система. Редовната практика води до дългосрочни ползи, като подобрена умствена яснота и емоционална стабилност.

Поддържайте здравословна и балансирана диета

Консумирането на храни, богати на хранителни вещества, като плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, може да помогне за регулиране на настроението и намаляване на тревожността. Освен това, балансираната диета подобрява цялостното физическо здраве, което води до повишена устойчивост и по-добро управление на стреса.

Спортувайте редовно

Физическите упражнения помагат за освобождаването на ендорфини, които са естествени подобрители на настроението. Това е ефективен начин за управление на стреса и подобряване на общото благосъстояние.

Приоритизирайте качествения сън

Сънят подпомага физическото и психическото възстановяване, подобрява когнитивните функции и настроението. Достатъчното количествно сън също така подкрепя имунната система, намалява риска от хронични заболявания и помага за регулиране на апетита и теглото.

Водете си дневник

Записването на мисли и емоции може да помогне за обработка и разбиране на чувствата, което води до намаляване на нивата на стрес. Воденето на дневник предоставя усещане за контрол и организираност, което позволява по-ефективно справяне със стресовите фактори.

Потърсете професионална помощ

Ако вече сте опитали всичко от горепосоченото, но не е достатъчно за управление на стреса и свързаните с него проблеми с очите, е важно да се консултирате с професионалисти.

  • Консултирайте се с личния си лекар, за да разберете какви конкретни мерки можете да предприемете за намаляване на стреса и подобряване на качеството на живот.
  • Помислете за услуги за психологичски баланс. Ако забелязвате повтарящи се проблеми, свързани със стрес, които пречат на ежедневния ви живот, може да имате полза от посещение при терапевт.
  • Запишете се за очни прегледи, за да следите промените в зрението си и да адресирате потенциални проблеми навреме. Независимо от стреса, винаги е важно да посещавате очен лекар за редовни прегледи.

Когато стресът се засили, е обичайно да изпитвате симптоми като главоболие, замъглено зрение, умора или сухота в очите. Не пренебрегвайте тези съвети и трикове – очите и цялостното ви здраве ще ви благодарят!

Заключителни мисли от Lentiamo:

Важно е да се признае, че стресът наистина може да повлияе на зрението ви. Отделянето на време за себе си или изпробването на прости техники за релаксация често е добро решение. Въпреки това, се препоръчва да потърсите медицински съвет, ако забележите промени в зрението си или ако се чувствате претоварени от стрес.

Източници

1. PubMed, The associations and mediators between visual disabilities and anxiety disorders in middle-aged and older adults: A population-based study

2. Mount Sinai, Relaxation techniques for stress

Не пропускайте важни новини!

Абонирайте се за нашите новини!

Коментари

    Нямам въпроси

    *Задължителни полета

    Най-продаваните продукти