Всичко за цифровото натоварване на очите и синдрома на компютърното зрение
Съдържание
- Какво е компютърен зрителен синдром?
- Симптоми на компютърен зрителен синдром
- Какво причинява компютърния зрителен синдром?
- Ефекти от компютърния зрителен синдром
- Как се диагностицира компютърният зрителен синдром?
- Как да намалим или предотвратим дигиталното напрежение на очите?
- Кои очила и контактни лещи са най-подходящи за компютърен зрителен синдром?
- Заключение от Lentiamo
Какво е компютърен зрителен синдром?
Компютърният зрителен синдром (КЗС), известен още като дигитален зрителен синдром (ДЗС) или дигитално напрежение на очите, представлява комбинация от проблеми със зрението и очите, свързани с използването на компютри и други електронни устройства.
Д-р Пунам Гупта, офталмолог, обяснява, че компютърният зрителен синдром включва редица проблеми, като дискомфорт, сухота, сърбеж и зачервяване на очите, както и замъглено зрение и главоболие. Освен това, засегнатите от КЗС или ДЗС могат да изпитват болки в гърба поради лоша стойка при продължителна работа с компютър.
Според Statista, работещите пред екрани в Европа прекарват средно поне 6 часа и 35 минути онлайн всеки ден, използвайки различни дигитални устройства. През последното десетилетие тази цифра остава относително постоянна, както е показано на графиката по-долу.
Източник: Statista
Симптоми на компютърен зрителен синдром
Най-честите симптоми на КЗС или дигитално напрежение на очите са следните:
- Трудности с фокусирането
- Болки във врата
- Уморени, напрегнати или зачервени очи
- Замъглено или двойно виждане
- Сълзене или сухота в очите
- Главоболие
- Замайване
Изпитвали ли сте някога някой от гореспоменатите симптоми, докато работите или сте пред компютърен екран?
Лесно е да си представим как тези симптоми могат значително да повлияят на ежедневните ни дейности, правейки по-трудно фокусирането върху задачите и водейки до увеличена умора. Ефектите от КЗС могат да надхвърлят дискомфорта в очите, потенциално засягайки настроението и продуктивността ни, тъй като се чувстваме претоварени или разочаровани от невъзможността да виждаме ясно или да работим ефективно.
Какво причинява компютърния зрителен синдром?
Най-честите причини за компютърен зрителен синдром или дигитално напрежение на очите са:
- Лошо осветление
- Отблясъци върху дигиталния екран
- Неподходящо разстояние за гледане
- Лоша стойка при седене
- Некоригирани проблеми със зрението
В много случаи комбинация от тези фактори е отговорна за напрежението в очите. Тази комбинация може да се влоши още повече, когато използваме дигитални устройства продължително време в неблагоприятни условия, като например помещения с климатик или централно отопление – фактор, който често води до сухота в очите.
Когато очите ни са сухи, мускулите им и всички “подвижни части” стават по-твърди, по-малко еластични. Това е комбинация от сили, която води до зрителен дискомфорт и раздразнение, както и до други проблеми, като тези, изброени в абзаца със симптомите по-горе.
Medical News Today съобщава, че проучвания показват, че когато хората работят на компютър, скоростта на мигане намалява с две трети, което също може да доведе до сухи, парещи очи. Този проблем е особено изразен при хората, които носят контактни лещи, тъй като те по принцип са склонни към сухота в очите. Много лекари препоръчват използването на овлажняващи капки, за да се възстанови и балансира изгубената влага на окото.
Съвет от нашите оптици: Има и друго правило, подобно на 20-20-20. Всеки път, когато човек използва интервалния клавиш, трябва да си напомня да мига. Тази мисловна връзка помага да мислим повече за мигането и съзнателно да внимаваме да не го пропускаме.
Ефекти на синдрома на компютърното зрение
Според проучване, проведено от Нюйоркския колеж по оптометрия, около 40% от възрастните и до 80% от тийнейджърите могат да изпитат значителни зрителни симптоми (основно напрежение в очите, уморени и сухи очи) както по време на, така и непосредствено след гледане към електронни дисплеи. Сред редовните потребители на компютри около 90% показват поне един или повече симптоми, свързани със синдрома на компютърното зрение (СКЗ).
Постоянното фокусиране върху екраните може да доведе до умора не само в очите, но и в мозъка, който работи интензивно, за да обработи представената информация. Синята светлина, излъчвана от екраните, може допълнително да утежни тези проблеми, нарушавайки съня и допринасяйки за усещане за обща умора.
Умствената умора, свързана с прекомерното време пред екраните, може да бъде допълнително предизвикателство, тъй като засяга концентрацията и продуктивността. Когато хората изпълняват задачи, изискващи постоянно внимание, мозъкът може да се претовари, водейки до хронична умора и увеличаване на раздразнителността.
Как се диагностицира синдромът на компютърното зрение?
СКЗ и дигиталният зрителен синдром (ДЗС) могат да бъдат диагностицирани чрез задълбочен очен преглед, който може да включва тестове за оценка на зрителната острота, подравняването на очите и здравето на очната повърхност. Освен това специалистите могат да оценят ергономичната подредба на работното място на пациента, тъй като неправилното осветление и позиционирането на екрана могат да усилят симптомите.
Чрез комбиниране на субективните оплаквания с обективни данни може да се постави точна диагноза, която позволява персонализирани препоръки за облекчаване на дискомфорта и подобряване на зрителното здраве.
Как да намалим или предотвратим дигиталното напрежение на очите?
Поддържайте правилна дистанция
Както при шофирането – спазването на безопасно разстояние е най-добрата практика. Например, когато четете (на компютър, телефон или таблет), уверете се, че текстът е винаги на поне 30–40 см разстояние.
Подходящо осветление
Когато се фокусирате върху обект, опитайте се да позиционирате светлината правилно и избягвайте създаването на сенки, тъй като те могат да изморят зрението. Можете също така да настроите яркостта и контраста на компютърния или телевизионния екран според личните си предпочитания.
Правилото 20–20–20
На всеки 20 минути правете 20-секундна почивка и погледнете на 20 фута (6 м) разстояние. Най-добрата практика е да имате поне две кратки почивки на час (30 до 60 секунди са достатъчни). На всеки два часа направете 15-минутна почивка.
Използвайте капки за очи
Лубрикиращите или хидратиращите капки за очи са отличен ежедневен съюзник, който осигурява бързо облекчение. Те могат да се използват за успокояване на очите при дискомфорт, причинен от климатизация, отопление, прашна или пушеща среда, излагане на вятър или слънчева светлина, хлор в плувни басейни, носене на контактни лещи, продължителна употреба на дигитални устройства и обща умора. Безмедикаментозните капки нямат странични ефекти и могат да бъдат безопасно използвани от всеки.
Нов преглед
Зрителната ви производителност постоянно се променя, и е възможно очилата или контактните ви лещи вече да не са подходящи. Направете нов очен тест, може да се окаже, че се нуждаете от актуализация на рецептата за очила или смяна на друг вид лещи.
Върнете се на земята
Напрежението и неправилната стойка могат да имат негативно въздействие върху зрението ви, но още по-важно – върху тялото ви. Уверете се, че краката ви винаги докосват пода.
Не е трудно да се следват тези прости правила. Тези съвети могат да се приложат навсякъде и по всяко време. Независимо от възрастта ви – те ще ви помогнат, докато четете любимата си книга или седите пред екрана на компютъра.
Кои очила и контактни лещи са най-добрите при синдром на компютърното зрение?
През последните години производителите на очила и контактни лещи значително реагираха на проблемите с уморените очи, причинени от синята светлина. Различни покрития на лещите вече ефективно помагат при трудностите, създадени от офисния живот и постоянното трептене на дигиталните екрани. Ето кои са най-важните продукти:
- Очилата с филтър за синя светлина – Известни също като компютърни очила, разполагат с технология за лещите, която филтрира прекомерното количество синя светлина от екрана. Тези очила доказано намаляват напрежението и умората на очите, увеличават визуалния комфорт, подобряват контраста на цветовете и помагат за фокуса през целия ден. Очилата с филтър за синя светлина също могат да имат положителен ефект върху качеството на съня през нощта.
- Контактни лещи, оптимизирани за дигитални устройства – Вече е възможно да се намерят меки лещи, специално създадени за потребители, които прекарват много време пред екрани. Един отличен пример: месечните Biofinity Energys, със своята технология Digital Zone Optics, която помага срещу напрежението в очните мускули, сухотата и умората, свързани с дигиталната зрителна умора. Сред еднодневните лещи можете да откриете Acuvue Oasys Max 1-Day с OptiBlue филтър за синьо-виолетова светлина, който защитава окото от до 60% от светлината, излъчвана от електронните устройства.
Търсите перфектен чифт очила за компютър?
В Lentiamo ще намерите висококачествени модели от най-добрите марки за очила. Нуждаете се от диоптрични очила? Можете да ги оборудвате и с филтър за синя светлина.
В заключение от Lentiamo
Дигиталното напрежение на очите включва широк спектър от зрителен дискомфорт, който възниква при продължителна употреба на дигитални устройства. С нарастващата ни зависимост от екрани става все по-важно да разпознаваме признаците на напрежение на очите и да предприемем проактивни мерки за облекчаване на ефектите му. Простите корекции като спазването на правилото 20-20-20, осигуряването на правилно осветление, поддържането на подходящо разстояние от екраните и използването на капки за очи могат да ни помогнат да защитим зрителното здраве в дигиталната епоха. И един малък съвет от нашите оптици: опитайте се да намерите повече дейности на открито или спортни занимания в свободното си време, за да може очите ви да починат от постоянното напрежение при близко фокусиране.
Коментари
-
Отговори
Добър ден последно време прекалих с телефона понеже по време на карантина искам да кажа че усещам умора в лявото слепоочие като се събудя някак чувствам умора и напрегнато в слепоочието виждам добре но умората колко време ще продължи мисля да ида на очен другата седмица имам и леко главозамайване но при мен има и друго от което се чувствам с подобни симтоми паник атаки но имах умората но ден два и се оправях ще ви бъда благодарна ако ми помогнете.
-
Отговори
Здравейте,
Нашия съвет е да се консултирате със
специалист възможно най-скоро. Най-вероятно
става дума за дигитална умора на очите, но
за съжаление не мога да диагностицирам,
нито да давам препоръки.
Поздрави
-
Най-продаваните продукти
-
Lenjoy 1 Day Air+ (30 лещи) Препоръчваме
60,70 лв. 2,02 лв. на брой
Безплатна доставка & в наличност
-
Lenjoy Monthly Day & Night (6 лещи) Препоръчваме
56,00 лв. 9,33 лв. на брой
Безплатна доставка & в наличност
-
-
-
-
Lenjoy Monthly Comfort (6 лещи) Препоръчваме
33,90 лв. 5,65 лв. на брой
Безплатна доставка & в наличност