Вход

Кой е най-добрият начин да почистите лещите си?

Само тези потребители, които използват еднодневни контактни лещи, които се поставят сутрин и вечер се изхвърлят, нямат нужда от разтвор. Всички останали се нуждаят от допълнителна ежедневна грижа – разтвори.

Как да изберете правилният разтвор?

Един съвет в самото начало: Не пестете от разтвор!

Никога. Абсолютно погрешни са твърденията, че водата замества добре разтвора или разтворът не е важен, това са само излишни разходи. Истината е, че разтворът прави това, което водата никога не би могла – овлажнява лещите, премахва бактериите и натрупаните замърсявания, дезинфекцира.

Ако използвате двуседмични, месечни контактни лещи или подобни, вероятно вече сте се сблъскали с объркването какъв точно разтвор да използвате, така че лещите ви да са съхранени и обработвани максимално добре. Различни марки, съставки, свойства… как да изберете най-подходящият?

Предлагаме ви да прочетете статията, която тази седмица е посветена на различните разтвори за контактни лещи. Ще отговорим и на въпроса защо не трябва да се използва вода при почистването на лещите.

Многофункционални разтвори за контактни лещи

Разтворите от тази категория са най-познатите на пазара. Не е учудващо, тъй като тези разтвори осигуряват едновременно почистване и дезинфекциране на лещите. С тях грижата за лещите е лесна и същевременно евтина.

Мултифункционалните разтвори използват технология за почистване и съхранение, която елиминира нуждата от механично търкане на лещите, за да бъдат почистени. Последните проучвания обаче показват, че внимателното търкане на лещите в продължение на 10 секунди след почистването им с разтвор, прави цялостната грижа за тях много по-ефективна.

Новото ни предложение с уникални свойства е Solunate. Solunate е нов многофункционален разтвор, италианско производство, който предлага на потребителите си не само високо качество, но и икономична опаковка на изгодна цена. Голямата бутилка от 400 ml ще ви даде възможност да използвате разтвора 5 дни повече, отколкото популярните разтвори с обем от (360 ml) и то за конкурентна цена.

Разтвори, базирани на водороден пероксид

Този тип разтвор почиства лещите ефикасно и няма нито един документиран случай за инфекции, причинени от такъв разтвор. Не съдържат консерванти и поради това са подходящи за хора с чувствителни очи. Като минус на тези разтвори може да се счита факта, че водородния пероксид е токсичен за роговицата и трябва да бъде неутрализиран преди да се поставят лещите в него. Също така препоръчваме да почистите лещите с физиологичен разтвор преди да използвате този с водороден пероксид.

Водородният пероксид може да бъде неутрализиран по 2 начина, в зависимост от марката разтвор, който ползвате. Някои разтвори се предлагат със специална кутийка, която съдържа малко парче метал, което започва да неутрализира разтвора веднага щом се поставят лещите в него. Лещите трябва да престоят в разтвора за поне 6 часа. При други марки, лещите се поставят в обикновена кутийка с пероксиден разтвор и след определен брой часове се поставя неутрализиращ агент, който моментално започва процеса на неутрализация.

Други решения, които понякога се използват за почистване на контактни лещи

Физиологичен разтвор

Физиологичния разтвор не трябва да се използва самостоятелно при почистването на контактни лещи. Използва се заедно с топлинно или UV почистване. Физиологичния разтвор се използва и при почистването на лещите с пероксиден разтвор.

Вода

Определено не трябва да използвате вода, за да почистите контактните си лещи. Първо, водата няма дезинфекциращи свойства, от които лещите имат огромна нужда. Като допълнение е добре да се знае, че бактерията Acanthamoeba може да присъства в чешмяната вода и може да предизвика инфекции.

Три факта за разтворите за контактни лещи

1. Препоръчително е да сменяте разтвора от време на време, за да избегнете инфекции. И да спазвате правилото – един разтвор за една леща.
2. Необходимо е да сменяте разтвора в кутийката за лещи – всеки ден, ако използвате ежедневни лещи и веднъж на 3 дни, ако използвате лещите си по-рядко.
3. Различните разтвори са подходящи за различни контактни лещи в зависимост от материала, който са направени. Попитайте vашия офталмолог кой е най-добрият разтвор за vашите лещи.

За да научите повече за видовете разтвори, които можете да използвате, прочетете специалната ни статия

Как почиствате контактните си лещи? Споделете съветите си в коментар.

Не пропускайте важни новини!

Абонирайте се за нашите новини!

Коментари

  • Джем

    Здравейте, бих искал да попитам дали месечните контактни лещи могат да се почистват по следния начин: свалям лещата от окото, поставям я в кутийката за лещи и добавям няколко капки разтвор. Възможно ли е по този начин да почиствам лещите си?

    Причината да питам е, че когато нося лещи, често изпитвам дразнене и парене в очите. След свалянето на лещите окото ме сърби и зачервява. Прочетох в Google, че това може да се дължи на натрупване на дразнители върху лещите, което води до тези симптоми.

    Затова искам да попитам: кой е най-ефективният и хигиеничен начин за почистване на контактните лещи?

    Отговори
    • Radina Lentiamo.bg

      Здравейте,

      Можете да видите и тази статия по темата: Как да се грижите за контактните си лещи.

      Вашият начин на почистване на месечните контактни лещи не е достатъчно ефективен за пълна хигиена и премахване на натрупаните замърсители. Ето някои препоръки за правилно почистване и поддръжка на контактните лещи:

      Използвайте подходящ разтвор за лещи: Винаги използвайте специализиран разтвор за контактни лещи, който е предназначен за вашия тип лещи. Не използвайте вода или солни разтвори, тъй като те не дезинфекцират лещите и могат да причинят инфекции.

      Механично почистване: Преди да поставите лещите в кутийката, почистете ги внимателно с пръстите си, като нанесете няколко капки разтвор върху всяка леща и разтрийте леко с пръстите си. Това помага за премахване на протеиновите и липидни наслагвания.

      Изплакване: След механичното почистване, изплакнете лещите с разтвора, за да премахнете остатъчните замърсители.

      Съхранение: Поставете лещите в чиста кутийка, напълнена с нов разтвор. Тя трябва да се сменя на всеки 1-3 месеца, за да се избегне натрупването на бактерии.

      Избягвайте повторното използване на разтвора: Винаги махайте остатъчния разтвор и измивайте кутийката с разтвор.

      Ако продължавате да изпитвате дразнене и парене, важно е да се консултирате с офталмолог. Те могат да проверят дали лещите са подходящи за вас и да препоръчат алтернативни решения, като например лещи с по-кратък срок на употреба или различни материали.


      Поздрави!

      Отговори
  • Стефан Д.

    Месечните контактни лещи при астигматизъм всеки ден ли се сменят? Вечер се свалят и сутрин се слагат ли?

    Отговори
    • Radina Lentiamo.bg

      Здравейте!

      Месечните контактни лещи за астигматизъм са предназначени за носене през деня и трябва да се свалят всяка вечер преди лягане. Сутрин можете да ги поставите отново. С правилна грижа и почистване, можете да използвате един чифт за период от до 30 дни.

      Ако имате други въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.

      Отговори

*Задължителни полета

Най-продаваните продукти